Zihinsel Engelli Bireylerin Eğitimi
15246
post-template-default,single,single-post,postid-15246,single-format-standard,bridge-core-2.6.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-25.0,qode-theme-nebulasoftagency,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-14579

Zihinsel Engelli Bireylerin Eğitimi

Zihinsel Engelli Bireylerin Eğitimi

Zihinsel engel, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genetik, doğum komplikasyonları, ateşli hastalıklar, travma ve kazalar etkilemektedir. Zihinsel engellerinin nedeni doğuştan, doğum sırasında veya sonradan ortaya çıkabilir. Çocukların bazı belirtileri göstermesi ile aile tarafından erken fark edilebilir. Sosyal ve pratik uyum becerileri eksikliği veya sınırlılıkları olan gelişim çağlarında 18 yaşından önce çıkabilmektedir. Bu belirtiler;

-Emme refleksinin gelişmemesi

-Ses veya nesne takibi yapamama

– Oturma, konuşma, yürüme de yaşıtlarından geride olması

– Çocukların başlarını tutamaması

Gibi belirtiler ile erken tanı koyulabilir. Bu belirtiler fark edildiğinde zihinsel engelli bireylerin eğitimine hemen başlanmalıdır. Özellikle çocukların bu dönemde özgüvenleri kırılmamasına ve rencide edilmemesine dikkat edilmelidir. Aile hem kendilerini hem de çevresini bilinçlendirmelidir. Aile bu durumu kabullenmelidir. Engelli bireylerin haklarının ve sorumluluklarının öğrenilmesi gereklidir. Aile ile birlikte eğitim programları evde de uygulanabilir.

Zihin engel hafif, orta ve ağır olarak üçe ayrılmaktadır. Hafif düzeyde engelleri olan bireyler normal yaşıtlarındakilere benzerdir. Okuma-yazma, matematik, hayat bilgisi gibi temel derslerde beceri kazanabilirler. Özel eğitim hizmetine sınırlı düzeye ihtiyaç duymaktadırlar. Orta düzeyde eksikliği olan bireyler kavramsal, zihinsel ve sosyal becerilerini karşılamakta zorlanabilirler. Bu nedenle özel eğitim hizmetine yoğun şekilde ihtiyaç duymaktadır. Ağır düzeyde eksiklikleri olan bireyler kavramsal, zihinsel ve sosyal ve uyum becerilerinin eksikliği nedeniyle öz bakım becerilerini gerçekleştirmek için destek almaları gereklidir. Yoğun ama aynı zamanda ihtiyaca yönelik özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerdir. Aktepe Kalem Özel Eğitim zihinsel engelli bireylerin özel eğitim ile destek eğitim hizmetlerini sağlamaktadır.

Zihinsel Engelli Bireylerin Eğitimi şu şekildedir;

Zihinsel engelli bireyler alacakları eğitimler ile günlük ihtiyaçların karşılanması öğretilir. Yemek yeme, kıyafet giyinme, el-yüz yıkama gibi öz bakım becerileri ve günlük hayat ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilmektedir. Böylelikle bireyler kendi ihtiyaçlarını gidererek hayatlarını devam ettirebilirler. Dikkat, öğrenme, dil gelişimi, akademik beceri, sosyal gelişim, psikomotor gelişim, motor becerileri gibi alanlarda destek verilmelidir.

Zihinsel engelli bireyler özel eğitim veya destek eğitimleri ile

  1. Günlük yaşam ve öz bakım becerileri kazanılması,
  2. Konuşma ve dil becerileri,
  3. İletişim becerilerinin gelişmesi,
  4. Kendilerini sözlü ya da yazılı şekilde ifade etme becerilerinin gelişmesi,
  5. Bilişsel hazırlık becerilerinin gelişmesi beklenmektedir.
No Comments

Post A Comment

Open chat