DEĞERLENDİRME VE UYGULANAN TESTLER
15430
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-15430,bridge-core-2.6.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-25.0,qode-theme-nebulasoftagency,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-14579

DEĞERLENDİRME VE UYGULANAN TESTLER

Bender-Gestalt

Motor algılama konusunda bilgi veren test algısal olgunluk,olası nörolojik bozulma ve duygusal uyumu da değerlendirmektedir.5-11 yaş arasındaki bireylere uygulanan bireysel zeka testi olarakta kullanılır.Zekanın görsel devinimsel motor algılamasında gerilik,regresyon,fonksiyon kaybı ve organik beyin hasarlarını saptamak amacıyla kullanılmaktadır.

Beier

Beier Cümle Tamamlama Testi,insan algısını ve hayata bakış açısını ortaya çıkaran psikometrik bir testtir.Bireyin sağlıklı bir şekilde ifade edemediği duygu ve düşünceler, testin uygulanmasının ardından daha net olarak yorumlanabilmektedir.Bireyi tanıma amaçlı uygulanan projektif testler arasında yer almaktadır.

Burdon

Burdon Dikkat Testi,çocukların dikkat düzeyleri hakkında bilgi sahibi olmak için yapılan bir değerlendirme testidir.Çocukların dikkat gücünü ölçmek ve bu konuda desteğe ihtiyacı olan çocuklara destek olmak için uygulanır.Burdon dikkat testi,belli yaş aralığındaki çocuklara yapılan süreli ve belli kuralları olan bir testtir.

Cattel 2A

Cattel 2A zeka testi,6 ile 14 yaş arası bireyler ile okuma yazma bilmeyen yetişkinlere uygulanmaktadır.Tamamen görsel itemlerden oluşması nedeni ile kültürden arındırılmış bir zeka testidir.Sınırlandırılmış süre uygulaması vardır,bu süre 25 dakikadır.

Frankfurter

Frankfurter Dikkat Testi,çocukların dikkat seviyesini ölçmek için sık başvurulan bir testtir.60-72 ay arası çocuklara uygulanabilmektedir.Bu test ile okul öncesi dönemde çocuğun konsantrasyon gücü ölçülmektedir.

Gessel

Gessel Gelişim Figürleri Testi 36-72 ay arasındaki çocukların motor beceri,görsel algı,görsel hafıza,el-göz koordinasyonu,küçük kas becerilerini ölçer.Böylece bu yaş aralığındaki çocukların psiko-motor gelişimlerinin ne aralıkta olduğunu belirler.

GoodEnough

GoodEnough-Harris Bir İnsan Çiz Testi, çocuğun yaptığı resimler aracılığı ile çocuğun zekası hakkında bağlantı kurmayı amaçlayan bir testtir.4-14 yaş aralığındaki çocuklara uygulanır.

Kent-EGY

Kent EGY Testi sözel performansı ölçen ve kağıt kalem esasına dayanan bir testtir.Bu test konuşma,işitme ve kendini sözel olarak ifade etme konusunda sorunu olmayan bireylere uygulanabilecek bir testtir.Testin uygulanması konusunda zaman kısıtlaması yoktur.6-14 yaş çocuklar ve zeka geriliği şüphesi olan yetişkinler için uygulanabilir.

Luisa Duss

Luisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi projektif bir testtir.Bu test çocukların sorunlarını çözümlemek ve anlayabilmek için hazırlanmış tekniklerin gelişmişlerinden biridir.Test on tane yarım bırakılmış hikayeden oluşur.

Metropolitan

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi çocuğun bilişsel olgunluğunu ölçümleyen bir testtir.Kelime anlama ve sözcük dağarcığı,cümleler ve anlam,genel bilgiler,karşılaştırma-eşleştirme,sayılar(yazımı-kullanımı),kopya ve taklit etme gibi 6 adet alt test ve toplam 100 maddeden oluşmaktadır.

Peabody

Peabody Resim Kelime Testi,çocuğun dil gelişimini ölçmek amacıyla uygulanan bir testtir.Her kartta sekiz resmin bulunduğu 50 karttan oluşmaktadır.Maddelere verilecek cevaplarda süre sınırlaması yoktur.

Porteus

Porteus Labirent Testi çocuklar,gençler ve yetişkinlerde zeka kapasitesini değerlendirmek ve öngörü oluşturmak için tasarlanmış bir zeka testidir.Sözsüz uygulanır.15-30 dakika arasında uygulanabilen ve çeşitli zorluk derecesindeki labirentlerden oluşur.

Category
Hizmetlerimiz
No Comments

Post A Comment

Open chat