Özel Öğrenme Güçlüğü Keçiören
15243
post-template-default,single,single-post,postid-15243,single-format-standard,bridge-core-2.6.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-25.0,qode-theme-nebulasoftagency,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-14579

Özel Öğrenme Güçlüğü Keçiören

Özel Öğrenme Güçlüğü Keçiören

Bazı çocuklarda belirgin olarak görülebilen bir yetersizlik olmamasına rağmen öğrenmede zorlanabilirler. Dışarıdan bakıldığında çocuklarda her şey normal görünebilirken öğrenmede ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Özel öğrenme güçlüğü normal ya da normalüstü zekâya sahip olunmasına rağmen yeteneklerin kullanılmasını sınırlandırmaktadır. Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklarda diğer yaşıtlarıyla aynı zekâ seviyesine sahiptir. Bazı çocuklar normalin üstünde zekâya sahip olup özel yetenekli bile olabilmektedir. Zekâ seviyesine uygun olarak yeteneklerini gösteremedikleri için konuşma, dinleme, okuma-yazma, mantıklı düşünme, problem çözme ve matematik alanlarında zorluk çekebilmektedir. Çocuklarda daha çok rastlanmasına rağmen bazı yetişkinlerde de görülebilir. Hatta bu durum fark edilmeyebilir ve kişi hayatını bu şekilde sürdürebilir.

Özel Öğrenme Güçlüğü Nedenleri

Yapılan araştırmalar ile beyin yapısındaki işlevsel farklılıklar ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Ailede veya kardeşlerin bir tanesinde görülmesi çocukta da görülmesi ihtimalini artırabilir. Doğum sırasında oksijen yetersizliği, prematüre ya da düşük kiloda doğum ya da hamilelik sırasında annenin alkol kullanımı öğrenme güçlüğüne neden olmaktadır. Çevresel faktörler, kültürel farklılıklar ve ekonomik sıkıntıların da öğrenme güçlüğüne etkisi vardır. Aileler özel öğrenme güçlüğü olan çocukların olumlu yanlarına odaklanarak cesaretlendirmelidir. Basit ve anlaşılır olacak şekilde iletişime geçilmelidir. Okul ile birlikte işbirliği sağlanmalıdır. Çocukların hangi alanda yetenekli olduğu keşfedilerek ona göre hareket edilmelidir.

Ankara Özel Öğrenme Güçlüğü Teşhisi Nasıl Konulabilir?

Çocukların doğumu, gelişimi, okul hayatı ve sosyal-kültürel özellikleri incelenerek klinik bir değerlendirme yapılır. Amerikan Psikiyatri Birliği’nin belirlediği tanı koyma ölçütlerinden en az birinin olması ve 6 aydır sürmesi gereklidir.

 1. Sözcük okumanın yanlış veya çok çaba gerektirmesi,
 2. Okuduğunu veya okunulanı anlamada güçlük,
 3. Yazı yazma güçlüğü,
 4. Yazılı anlatım güçlükleri,
 5. Hesaplama ve sayı algısı güçlükleri,
 6. Sayısal akıl yürütme güçlükleri.

Tedaviye psikolojik eğitim ile başlanır. Aileye, çocuğa ve öğretmenlere eğitsel terapi yapılarak gelecek için önemli adımlar atılabilir. Uygulanan özel eğitim ile hem evde hemde okulda devam edecek bir program hazırlanır.

İlköğretim dönemi bazı belirtiler:

 1. Ev ödevlerini unutma,
 2. Saati öğrenmede zorluk,
 3. Sosyal hayatlarında arkadaş kurma zorluğu,
 4. Nasıl çalışması gerektiğini bilememe,
 5. Okuma-yazma ve sayıları öğrenmede güçlük,
 6. Matematik işaretlerini karıştırma,
 7. Kelime ve harfleri tersten okuma,
 8. Yön kavramlarını ayırt edememe,
 9. Zamanı etkin kullanmama.

Her çocuk kendine özeldir. Bu nedenle özel öğrenme güçlüğü tanısı koyulabilmesi için özel öğrenme güçlüğü tanısı için titizlikle değerlendirmeye alınmalıdır. Keçiören Güçlü Kalem Özel Eğitim Merkezi olarak gerekli değerlendirmeleri yapmaktayız.

No Comments

Post A Comment

Open chat