Otizm
15240
post-template-default,single,single-post,postid-15240,single-format-standard,bridge-core-2.6.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-25.0,qode-theme-nebulasoftagency,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-14579

Otizm

Otizm

Otizm Spektrum Bozukluğu; doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nörogelişimsel farklılıktır. Otizm beynin yapısında ya da bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklanır. Yapılan araştırmalarla genetik temellere dayandığı bilinmektedir. Aynı zamanda çevresel faktörlerin de otizme yol açtığı dair görüşlerde vardır. Günümüzde hala devam eden çok fazla araştırma yapılmaktadır. Ailelerin ekonomik koşulları ya da çocuk yetiştirme ile ilişkisi yoktur. Bu nedenle otizm spektrum bozukluğu farklı coğrafyalarda, ırkta ve ailelerde ve çeşitli toplumlarda karşılaşılır. Otistik çocuklarda farklı seviyelerde zekâ geriliği görülse de aynı şekilde zekâ seviyeleri normal ya da normalüstü olan çocuklarda vardır. Otizmli çocuklar genellikle öğrenme güçlüğü çekerler. Dünyayı algılamakta zorlanırlar. Otizmle birlikte dikkat eksikliği, hiperaktif ve duygu durumu bozukluğu ve epilepsi görülebilir.

Çocuklarda otizm tanısı konulabilmesi için bazı belirtilerden en az 6 tanesini taşıması gereklidir.

 1. İsmi ile seslenildiğinde tepki vermeme,
 2. Hareketsiz ya da fazla hareketli olma durumu,
 3. Fiziksel temastan hoşlanmama,
 4. İletişim kuramama,
 5. Kendilerini izole ederek yaşıtları ile oyun oynamama,
 6. İlgisiz şekilde her şeye gülebilirler,
 7. Düzen takıntısı oluşabilir. Bu nedenle rutinlerinin bozulması sonucunda sinirlenebilirler,
 8. Aynı oyunları oynamak isterler,
 9. Tehlikeye ya da acıya karşı duyarsız olabilirler,
 10. Genellikle yemek yeme bozukluğu vardır,
 11. Etraflarında ki eşyalara ya da kendilerine zarar verebilirler,
 12. Zıplama, el çırpma, öne arkaya sallanma, kanat çırpma gibi tekrarlayan hareketleri yaparlar,
 13. Hırçın ve inatçı olabilirler,
 14. Göz teması kurmak istemezler,
 15. Uzaktan gelen bir ses dikkatlerini çekebilir,
 16. Dönen nesnelere ilgisi duyuyorsa,
 17. Konuşmada gerilik olması.

Ankara Kalem Özel Eğitim ile erken tanı ve doğru eğitim yöntemi uygulandığında çocuklarda yaklaşık olarak yüzde ellisinde otizm kontrol altına alınabilir. Hatta bazı çocuklarda büyük ilerleme sağlanarak ergenlik yaşlarında diğer yaşıtlarından farkı kalmamaktadır. Otizmin kendisini gösterdiği dönem genellikle 2-2.5 yaş dönemidir. Fiziksel gelişimleri ile diğer çocuklardan farklılıkları yoktur. Sıklıkla gramer hataları yapabilirler. Nadir durumlarda doğum sakatlıklarına bağlı olabilir. Cinsiyetle ilişkili olarak bir bağlantısı olmaması ile birlikte otizm erkek çocuklarında kız çocuklarından 4 kat daha fazla rastlanmaktadır. Otizm, çocuklarda farklı seviyelerde öğrenme güçlüğü ve zekâ geriliği görülebilir. Otizm bozukluğu olan bireylerde yaklaşık olarak yüzde onunda güçlü yeteneklere rastlanabilir. Aktepe ve Keçiören’de bulunan kurumumuz ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

No Comments

Post A Comment

Open chat